ON(…)OFF

GALERIA BWA ZIELONA GÓRA, STYCZEŃ 2012

Dźwięk towarzyszący wystawie to nocny sygnał który słychać po zakończeniu regularnego programu w telewizji. Słuchawki dają możliwość skupienia uwagi na wybranym elemencie wystawy i odizolowania się. Każdy sam decyduje czy woli ich użyć czy też nie. Obrazy z telewizji – fotografie wyjęte z ruchomego archiwum wydarzeń są wizualnym odbiciem świata zewnętrznego Głównym elementem wystawy jest impresja na temat „Suszarki na Butelki” czyli ready made z 1914 roku , którą do sztuki wprowadził Marcel Duchamp. Zamiast zostać najwybitniejszym malarzem swoich czasów , zaproponował radykalny gest podważenia dotychczasowego statusu sztuki.

Od tego momentu zakres twórczości artystycznej zaczął się poszerzać a radykalne postawy kontrkulturowe zdefiniowały dadaizm, drugą awangardę i wszystkie ruchy krytyczne wywodzące się z rewolucji lat 60-tych. Duchamp jest jednym z najważniejszych symboli kultury nowoczesności. Dźwięk, dotyk, obraz, emocje…

– Wielozmysłowy odbiór świata to codzienność, aby się upewnić wystarczy wejść do centrum handlowego lub jednego z wielkich muzeów.  Malarstwo które jest moim głównym medium, często bywało mieszczańską dekoracją lub oderwaną od rzeczywistości formalną grą. Tymczasem dobry obraz to działająca poza językowo-pojęciowymi normami energia zawarta na płaskiej powierzchni – coś co można porównać do improwizacji w jazzie, kiedy znaczenie czasu i przestrzeni ulega zakłóceniu. To bardzo uniwersalny ale jednocześnie tajemniczy byt. Joseph Beuys skomentował kiedyś brak zaangażowania i aktywności artystycznej Duchampa stwierdzeniem iż jego „milczenie jest przeceniane” dla mnie jest ono wciąż ważne.